Hledat
Česká koruna
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jak si vyrobit vodítko

  V dnešní době je sortiment pomůcek pro výcvik psa na dobré úrovni. Ale vždy se najde situace, kdy vám nějaká věc nevyhovuje, buďto svým vzhledem nebo funkčností.

  Dnes se pokusím popsat, jak se dá vyrobit vodítko a to ještě s polovičními náklady. O tom co by vodítko mělo splňovat jsem již psal v článku "Pomůcky pro výcvik psů 1". 

  Výběr materiálu:
  V tomto článku půjde jen o vodítka z kůže, umělohmotných vláken a bavlny. Omezíme se na plochá vodítka (z plochého popruhu nebo pásu kůže). Výběr materiálu je plně na vás ovšem umělohmotné vodítko vyjde levněji. 

  Budu zde konkrétně popisovat výrobu dvoumetrového přepínacího vodítka s dvěmi karabinami z umělohmotného popruhu (používá se nejčastěji na obranu psovoda).

  Co potřebujete:
  Popruh nebo pás kůže, brašnářské nýty, jehlu a řežnou nit, karabina 2x, dva kovové kroužky

  Nákup těchto komponentů lze uskutečnit v řemeslnických potřebách nebo i v hypermarketu specializujícím se na domácí dílnu. Vyberte si popruh dle vašeho vkusu, myslete však na velikost psa a také na vaše dlaně. Na velikost z důvodu bezpečnosti (vodítko musí něco vydržet) a na dlaně z důvodu popálení. Délka popruhu cca 2,3 m. Karabiny by opět měly vyhovovat velikosti vašeho pejska (nezapomeňte, že karabinou budete protahovat již zmíněný popruh). Je čistě na vás, jaký druh karabiny zvolíte. Brašnářské nýty jsou takové, kde obě poloviny do sebe dobře zapadají a jsou vyrobeny z měkkého kovu (viz. obr. a). ). Budete potřebovat 6 kusů. Kovové kroužky by měli být svařeny a jejich průměr větší asi o 1 cm, než šířka popruhu.


  Postup:
  Kroužky a karabiny natáhnete na popruh a vodítko složíte podle nákresu. Aby se vám složené vodítko nerozjíždělo, zajistěte ho špendlíky (tam kde je složené). Další fáze bude vytvořit díry pro nýty. To se dá lehce udělat zahřátým drátem o průměru 3-4 mm (například nad plynovým sporákem) nebo páječkou. Měl by vzniknout otvor o průměru asi 3-5 mm (tímto způsobem uděláte i otvory do kůže, ovšem chce to větší teplotu drátu). Otvory vytvořte podle nákresu nejlépe ve středu popruhu. Do vzniklých otvorů nasuňte nýty a lehce zmáčkněte prsty. Zbývá už jen nýty řádně srazit k sobě. To můžete provést pomocí dvou kladiv, popřípadě jednoho kladiva a nějaké dostatečně tvrdé podložky. Takto vyrobené spoje, toho vydrží opravdu hodně. Dají se však ještě pojistit prošitím režnou nití. K prošívání jsou většinou zapotřebí kleště.

  Nyní již stačí zavolat psa, nasadit mu obojek a nové vodítko vyzkoušet. Tímto způsobem si můžete udělat módní kolekci na jaro, léto, podzim i zimu. Popřípadě speciální vodítko na nácvik obrany, které bude mít např. 4 metry.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít