Hledat
Česká koruna
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Přivolání psa část čtyři

  Předchozí díly:
  Přivolání psa část jedna
  Přivolání psa část dva
  Přivolání psa část tři

  Pes již ví, co znamená povel "ke mně"? Pokud ne, studujte předchozí díly. V tomto dílu se budeme věnovat dalšímu zdokonalování přivolání psa. Jistě jste již přišli na to, že jsou situace, kdy pes přiběhne bez problémů a naopak zase situace, kdy pes zcela nereaguje. Z toho důvodu se nikdy nevyhýbejte situacím, kdy vám přivolání činí potíže. Například: pes se rozběhne za jiným psem a vy víte, že dokud si ho neočuchá, tak nepřijde. Tudíž raději vždy počkáte a začnete ho volat, až když si uspokojí svoji zvědavost. Ale řekněte sami, kdo koho poslouchá? Vy psa nebo pes vás? Řekl bych, že vy psa. Vždyť přece čekáte, až se psovi bude chtít. Mnoho psovodů tohoto jevu využívá při nácviku přivolání. Pro nácvik je tato metoda vhodná, ale pro další soužití by se měla odstranit. Proto přivolání vždy cvičte tak, aby pes reagoval na povel ihned.

  Pokud již pes má zafixované slovo "ke mně" (vytvořili jste podmíněný reflex), můžete přistoupit k opravdovým extrémům. Pokud zjistíte, že v nějaké situaci pes reagoval váhavě, vyhledávejte tuto situaci i do budoucna.
  Např.: pes přibíhá spolehlivě, ale jen když uvidí za plotem sousedovic Roníka, tak vyrazí a nedá se od plotu odvolat, proto chodíme druhou stranou. V žádné případě nechodit druhou stranou! Pokud jste psa naučili, že své povely nevydáváte jen tak do éteru, měl by vědět, že pokud neposlechne, může s vaší strany čekat trest. Tudíž i u plotu z Roníkem udělejte to samé co jste dělali, když jste psa učili přivolání. Např. vzhledem k tomu, že psi většinou pobíhají u plotu tam a zpět, není takový problém psa odchytit přímo při činu, následně mu vyčinit, že takto si to opravdu nepřejete. Po vyčinění doporučuji psa pustit na volno (můžete se i vzdálit od plotu) a za nějakou chvíli ho opět přivolat. Nezapomeňte ho samozřejmě řádně pochválit (pokud přijde). Tentýž den zopakovat situaci a sledovat, jestli se pes z předchozí konfrontace poučil nebo ne. Pokud to dopadne úplně stejně, tak byla konfrontace málo účinná. Pes není stroj, tudíž nemůžete počítat s tím, že když něco jednou udělá správně, tak už to vždy provede bezchybně. Bylo by to krásné, ale neplatí to u žádného člověka, tak proč by to mělo platit u psa. Každý i ten nejlépe vycvičený pes se zapomene. 

  Za největší extrém se dá považovat odvolání od háravé feny a od zvěře. S háravou fenou budou mít samozřejmě potíže jen psi, u fen to takový extrém nebude (snad, jen když hárá). Na zvěř reagují psi, kteří mají velmi vyvinutý lovecký pud. Odvolání od srny nebo zajíce může být životní problém. Vzhledem k tomu, že se jedná o nepodmíněné reflexy, je odnaučování velice těžké. Pro člověka líného a nedůsledného naprosto nemožné. Pro psa má motiv honění zvěře či prohánění háravky daleko vyšší prioritou, než nějaký páneček. Proto jen důsledný nácvik a dokončování všech cviků vede k úspěchům i v těchto extrémech.

  Na závěr
  Pokud jste psa učili přivolání touto metodou, kterou jsem zde popisoval, máte do budoucna několik výhod. K tomuto nácviku nepotřebujete žádné pomůcky (snad jen vodítko a obojek, ale i bez nich se dá obejít). Z toho důvodu, můžete metodu aplikovat za jakékoli situace, když pes v budoucnu neposlechne (tj. přiběhnutí ke psu a vycukání, následného puštění a přivolání v přítomnosti nějakého narušitele, s následnou obrovskou pochvalou).

  Co když metoda nezabírá?
  Cvičení psa "po telefonu" není ideální metodou. Nemusel jsem to srozumitelně popsat, nebo čtenář to nemusel správně pochopit Každopádně, kdo by měl zájem o osobní konzultaci mrkněte na: http://vycvik.zvire.cz

  P.S. Divím se, že kynologové v jiných případech tolik hovorní a diskuzi naklonění, přidávají tak málo komentáře k různým výcvikovým metodám??? To se vším souhlasíte???
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít