Hledat
CZK
Kategorie
  Menu Zavřít
  Zpět

  Jak správně používat navíjecí vodítko.


  Pokud jste spokojeni s tím, že Váš pes je neustále připoután k navijáku, tak ani tento článek nečtěte. Dovolil bych si tvrdit, že toto vodítko je v nezkušených rukách největší nepřítel výcviku psa. Je samozřejmé, že toto vodítko přispívá k větší bezpečnosti ve městech se silnějším provozem. Kdyby se jen jednalo o ranní venčení, kdy nemáte čas, ale čím dál více lidí toto vodítko používá kdekoli a kdykoli. Tím, že svého psa budete neustále vláčet na špagátku ho rozhodně nic nenaučíte. I s tímto vodítkem se dá pracovat inteligentně. Posuďte sami:
  Většinou to vypadá tak, že člověk zavolá na psa a ten bez žádné reakce pokračuje ve své činnosti. Majitel začne navíjet vodítko, tak že jde on ke psu, zmáčkne na brzdu psa přitáhne a opět jde ke psu. Až je pes na krátké vzdálenosti odtáhne ho obloukem od dalšího psa a zase brzdu uvolní. Z toho plyne ,že pes jednoznačně nepochopil, co po něm páník chtěl a za dvě minuty to bude vypadat úplně stejně.

  Pes by měl reagovat na Vaše povely a vždy by se měl řídit podle Vás a nikdy naopak. Pokud Vám navíjecí vodítko vyhovuje a rozhodně se ho nehodláte vzdát, tak alespoň vyzkoušejte tuto metodu:

  Pes stojí (nebo táhne) na konci vodítka. Zavelím povel "Ke mně" (nebo povel co používáte např. "pojď sem", "pojď za mnou"). Pokud povel zůstal bez reakce, ihned silněji trhnu. Důležité je slovo TRHNU , pouhé jemné odtáhnutí psa je k ničemu. Pes většinou zareaguje sklopenýma ušima a aspoň se na mě podívá (pokud tomu tak není, trhl jsem málo) V tu chvíli povel zopakuji a začnu lehce ustupovat. Pro lepší motivaci můžete použít pamlsek (piškot atd.). Když mě pes ignoruje, trhnu ještě jednou a začnu ustupovat (vodítko nenavíjím) tak, abych psa dostal co nejdál od objektu, co ho zajímá (další pes, nějaká dobrota v trávě). Vodítko navíjím maximálně tak, aby se v žádném případě nenapnulo. Pokud se pes po cestě ke mně začne zase otáčet k objektu, rychle vodítko navinu a opět trhnu vždy tak, aby pes se posunoval ke mně a ne naopak. Když pes přijde až ke mně, dám mu nějaký pamlsek, pořádně ho pochválím a pokračuji ve vycházce. 

  Filozofie je jednoduchá: Pokud pes bude vědět, že nezareaguje-li na Váš povel tím , že se otočí a půjde k Vám, nastane nepříjemné škubnutí jeho obojkem. V tomto buďte důslední a opravdu pokud na Váš povel nezareaguje je potřeba TRHNOUT a ne polechtat psa na krku. Pokud vodítko zůstane prověšené, tak k Vám vlastně přišel sám, aniž by jste ho museli dovléci až k sobě. Pes, pokud nad ním máte kontrolu i na dálku (tj. dlouhé vodítko), si rychle zvykne na to, co je pro něho jednodušší. Nemusí to ovšem platit, když psa pustím na volno (o tom až někdy příště).

  Presto je lepší naučit psa přivolání i bez vodítka a tudíž ho venčit bez vodítka (tam kde je to nutné, tak s košíkem) Vyžaduje to ovšem práci od majitele psa a tento fakt většinou rozhodne pro navíjecí vodítko.

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Zavřít